İngilizcede “-ed” ve “-ing” ekleriyle biten sözcükler sıkça karşımıza çıkmaktadır. Öğrenciler, bu sözcükleri ara sıra şimdiki zaman ya da geçmiş zamanla karıştırabiliyorlar; ancak bu eklerle biten sözcükler, yalnızca “tense” dediğimiz zamanlarla kullanılmaz. Bu ekleri sıfatlarda da (ya da diğer adıyla ön ad) sık sık görürüz.

Bu sıfatları oluşturabilmek için, eylemlerin sonuna bu eklerden birini ekleriz; ancak anlamları birbirinden farklıdır. En bilinen örnekle başlayalım:

interest” sözcüğü eylem olarak da kullanılır ve “ilgi çekmek” anlamına gelir. Şimdi de eklerini koyalım:

interest + ing: ilginç

interest + ed: ilgili

Gördüğünüz gibi anlam farklılığı oluyor ve konuşurken bunları karıştırmak biraz kargaşaya yol açabiliyor. Örneğin, size yeni bir iş olduğu söyleniyor ve ilgileniyorum demek istiyorsunuz. Bu durumda “I am interested.” (İlgileniyorum/İlgimi çekti.) dersiniz; ancak yanlışlıkla “I am interesting.” derseniz “Ben ilginç birisiyim.” oluyor ve bu hem yanlış anlamda kullanılıyor hem de farklı geliyor insanlara. Eğer birisine “I am interesting” derseniz, kendinizi çok beğenmiş biri olduğunuzu düşünebilir.

I am interested in music. Doğru.

She is interested in volleyball. Doğru.

We are interesting in technology. YANLIŞ.

Doğrusu: We are interested in technology.

He is an interesting person. Doğru.

The film is quite interesting. Doğru.

I am interesting. Cümle yapısı doğru; ancak söylenmesi pek hoş karşılanmayabilir.

 

Özet olarak, -ed ekiyle bitenleri kendiniz ya da başkası için kullanabilirsiniz; ancak -ing ile bitenleri kendimiz için pek kullanmayız. Başka bir kişi ya da varlık için kullanılabilirler.

Şimdi de birkaç örnek daha yazalım:

tired (yorgun) - tiring (yorucu)

excited (heyecanlı) - exciting (heyecan verici)

worried (kaygılı) - worrying (kaygılandırıcı)

bored (sıkılmış) - boring (sıkıcı)

confused (kafası karışmış) - confusing (kafa karıştırıcı)

annoyed (sinir/gıcık olmuş) - annoying (sinir bozucu/gıcık edici)

frightened (korkmuş) - frightening (korkutucu)

 

“Çok sıkıldım.” derken öğrenciler “I am very boring.” derler sıkça; ancak bunu dediğinizde “Ben sıkıcıyım.” demiş oluyorsunuz. Sıkıcı biri olduğunuzu çok açık sözlü olmadığınız sürece söylemeniz pek de olası değildir, o yüzden “I am very bored.” demeniz doğru olacaktır. “The match was boring.” derseniz doğru bir kullanım olur. (Maç sıkıcıydı.)

Birisinin gıcık / sinir bozucu olduğunu söylemek isterseniz “You are / He is / They are annoying.” dersiniz; ancak gıcık / sinir olduğunuzda “I am annoying.” derseniz “Ben sinir bozucu birisiyim.” oluyor. O yüzden “I am annoyed.” demek doğru kullanımdır.

 

İngilizce konuşma odaklı bir dil kursu olan Konuşma Kulübü’nde CEFR kriterlerine uygun  eğitim müfredatı ile İngilizceyi ilk dersten itibaren her ders konuşursunuz. Böylece İngilizce konuşurken öğrenmeniz gereken tüm ifadelere hâkim olursunuz. Türkiye’nin ilk ve tek 8 kişilik sınıflarında, her ders yeni bilgiler öğrenirsiniz ve İngilizceyi konuşarak öğrenme imkanı bulursunuz.Günlük hayatınızda da bu bilgileri özgüvenle kullanabilirsiniz kendinizi İngilizce olarak rahatlıkla ifade edebilirsiniz.

 

 

WhatsApp Hemen Ara