AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

Essay Nedir? Essay Türleri Nelerdir?

Essay Nedir? Essay Türleri Nelerdir?

Üniversitede İngilizce hazırlık eğitimi almışsanız veya eğitim hayatınızda makale yazmak veya okumak durumunda kalmışsanız essay’in ne anlama geldiğini bilirsiniz. Essay kelimesinin Türkçe karşılığını makale veya deneme yazısı olarak düşünebilirsiniz. Size verilen konu üzerinden fikrinizi açıklamanız, karşılaştırmanız veya çözümlemeniz istenir. Teknoloji, sağlık, eğitim, kültür ve sanat konularında çeşitli makaleler yazmanız beklenebilir. Makale yazma konusunda endişelenmeniz çok normal bir durum çünkü ana diliniz olmayan bir dilde fikir savunmak veya antitez üretmek çok kolay değil.

Hazırlık sınıfındaysanız ya da IELTS veya TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlara hazırlanıyorsanız makale yazma konusunda yetkin olmalısınız. Grameri doğru kullanarak, fikirlerinizi  düzgün bir şekilde ifade ederek ve belli başlı bağlaçları uygun kullanarak etkili bir yazı yazabilirsiniz.

Makale yazarken dikkat etmeniz gereken bir diğer kritik nokta ise size verilen “topic”, yani konuyu çok iyi anlamanız. Eğer konuyu yanlış anlayıp başka bir konu hakkında yazı yazarsanız içerik olarak kusursuz bir metin yazmış olsanız bile yazdığınız makale, “off topic” olacaktır, diğer bir deyişle konu dışına çıktığınız için yazdığınız makale geçersiz sayılacaktır.

Ne kadar çok makale yazarsanız, o kadar hızlı ilerleme kaydedersiniz. Böylece Türkiye’deki veya yurt dışındaki lisans ve lisansüstü eğitim veren üniversitelere, sertifika programlarına başvurularınızda yazacağınız makale için endişelenmezsiniz.

Aşağıda gördüğünüz 7 essay (makale) türünü ayrıntılı bir şekilde sizinle paylaşacağız!

1- Argumentative Essay (Tartışma Yazısı)

2- Compare and Contrast Essay (Karşılaştırma Yazısı)

3- Cause and Effect Essay (Neden-Sonuç Yazısı)

4- Opinion Essay (Düşünce Yazısı)

5- Advantage and Disadvantage Essay (Bir konunun olumlu ve olumsuz yönlerini tartıştığımız yazı)

6- Problem Solution Essay (Problem Çözme Yazısı)

7- Process Essay (Süreç Yazısı)

 

Konuşma Kulübü’nün İngilizce konuşma odaklı 8 kişilik sınıflarında, ilk dersten itibaren CEFR kriterlerini baz alan eğitim müfredatı ile güncel konular hakkında konuşursunuz. Böylece her ders, İngilizce konuşma becerinizi geliştirirken günlük konuşma diline de aşina olursunuz. Konuşma odaklı İngilizce eğitimlerimizin yanında ders dışı aktivitelerden biri olan Writing Club’a katılarak, her ders yazma becerinizi geliştirebilirsiniz.