AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

Future Tense ile İlgili Gramer Tüyoları

Future Tense ile İlgili Gramer Tüyoları

Gelecek Planlarınızdan Nasıl Bahsedersiniz?

Future Tense ile İlgili Gramer Tüyoları

 

Bu yazımızda, İngilizcede gelecek zamanı planlardan söz ederken nasıl kullandığımıza bakacağız.

Planlarla ilgili konuşurken genellikle iki tür cümle yapısı kullanırız. Bunlardan biri be going to ve diğeri de the Present Simple Continuous (Şimdiki Zaman)'tır. İkincisi kafa karıştırıcı geldiyse korkmayın; çünkü Türkçedeki kullanıma çok benzer olduğundan öğrenmekte sıkıntı yaşamıyoruz.

Be going to'yu Türkçede "-ecek/-acak" diye kullanıyoruz. Gelecekle ilgili amaçlarımızdan ve niyetlerimizden söz ederken be going to kullanmak daha yaygındır.

Örnek verecek olursak: Jack'in uzun süredir bir kız arkadaşı var ve evlenme konusunda istekliler ve kararlılar; ancak düğün ya da nikah tarihi belirlenmemiş diyelim. Böyle bir durumda:

We are going to get married. (Biz evleneceğiz.) demek daha doğru olacaktır; çünkü bir plandan çok, gelecekle ilgili bir istekten söz etmekteyiz.

Uzun süredir bir araba alma konusunda kararlı; ancak bir türlü alamayan birisini düşünelim:

I am going to buy a car. (Araba alacağım.)

Burada yine az önce verdiğimiz örneğe benzer bir durum söz konusu. Zaman belirtmek zorunda değiliz ya da zamanın kesin olması da gerekmez.

Diyelim ki hafta sonu kampa gideceksiniz ve kampta neler yapacağınızdan söz edeceksiniz, böyle bir durumda da şöyle bir cümle kurabiliriz:

My friends and I are going camping this weekend. We are going to sing and dance. (Arkadaşlarım ve ben hafta sonu kampa gidiyoruz. Şarkı söyleyeceğiz ve dans edeceğiz.)

Yukarıdaki cümlede altı çizili bölüm sizce hangi zamana gönderme yapıyor? Yanıt: Gelecek zamana. Konuya giriş yaparken şimdiki zaman kafa karıştırıcı geldiyse korkmayın demiştik. Şimdi de isterseniz ondan söz edelim.

 

The Present Simple Continuous (Şimdiki Zaman) ile de geleceğe gönderme yapan cümleler kurabilirsiniz. Şimdiki zaman cümle yapısının gelecek zaman için kullanılması Türkçede de yaygındır, bu yüzden öğrenirken anlamakta güçlük çekmiyoruz.

“Yarın geliyor musun?”

“Haftaya uçakla İngiltere'ye gidiyorum.”

“Önümüzdeki ay taşınıyorum.”

Gördüğünüz gibi, aynı kullanım Türkçede de var. Peki, bunu ne gibi durumlarda kullanmamız gerek? Plan kesinleşmişse ve her şey ayarlanmış/belirlenmişse şimdiki zaman cümle yapısını kullanmamız daha doğal ve daha doğrudur.

Dilerseniz örneklerle daha da açıklığa kavuşturalım:

Bir kişi yarın için doktor randevusu aldıysa şunu kullanmamız daha doğru olur:

She is seeing her doctor tomorrow. (O yarın doktoruna uğruyor/görünecek — iki türlü de çevirebiliriz)

Az önce verdiğimiz evlilik örneğini hatırlayalım:

We are going to get married.

Bir de şuna bakalım:

We are getting married. (Biz evleniyoruz.)

İlk kullanımda, kişilerin evlenmeye niyetli olduklarını; ancak tam olarak hazırlıklarının olmadığını söylemiştik. İkinci yazdığımız cümleyi de artık bir nikah ya da düğün tarihi aldığımız durumlarda kullanırız.

Önümüzdeki ay, yurt dışından bir arkadaşım Türkiye'ye geliyor ve ben de bunu sizlere anlatıyorum:

A friend of mine is coming to Turkey next month. (Bir arkadaşım önümüzdeki ay Türkiye'ye geliyor.)

Bunda da yine biletin alındığını ve bir sıkıntı çıkmadığı sürece o kişinin kesin geleceğini söylüyoruz.

İşimi bırakma kararı almışsam ve gideceğim gün belliyse:

I am leaving the company. (Şirketten ayrılıyorum.)

 

Genellikle İngilizce kitapları ve öğretmenler be going to ve the Present Simple Continuous arasındaki ayrımı yapmayıp be going to'nun  üstteki durumlar için kullanılması gerektiğini söyleseler de, ana dili İngilizce olan ülkelerde genellikle yukarıdaki gibi kullanılması daha geçerlidir ve kulak tırmalamaz. Yine de, yabancılar, hangi gelecek zaman yapısını kullanırsanız kullanın, sizin ne demek isteğinizi anlayacaktır.

 

Konuşma Kulübü’nün İngilizce konuşma odaklı 8 kişilik sınıflarında, ilk dersten itibaren CEFR kriterlerini baz alan müfredatı ile uluslararası standartlarda eğitim alırsınız. Böylece her ders, yeni bilgiler öğrenerek İngilizcenizi konuşarak geliştirebilirsiniz.