AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

Güçlü ve Zayıf Yönleriniz Nelerdir?

Güçlü ve Zayıf Yönleriniz Nelerdir?

İnsan kaynakları uzmanı, iş mülakatında başvurduğunuz departmana ve pozisyona bağlı olarak size birtakım sorular sorar. Mülakatta, şirket hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuz, çalışmak istediğiniz pozisyondaki deneyiminiz hakkında sorular sorulabilir. Tüm bunların yanında, iş görüşmelerinde çoğunlukla sorulan ve sizden öz eleştiri yapmanız beklenen sorular da yöneltilebilir.

Bu soruları ana dilinizde daha rahat bir şekilde cevaplayabilirsiniz fakat İngilizce iş mülakatlarında, kendinizi daha rahat ifade edebilmeniz için ne diyeceğinizi tasarlamak sizin için faydalı olabilir.

İngilizce iş mülakatlarında karşılaşabileceğiniz “Güçlü yönleriniz nelerdir?” ve “Zayıf yönleriniz nelerdir?” sorularına hazırlıklı olmak için sizinle paylaştığımız örnekleri okuyabilirsiniz.

 

Güçlü Yönleriniz Nelerdir?

Neredeyse tüm mülakatlarda kendinize öz eleştiri yapacağınız bir bölüm olacaktır. İşe alım uzmanının sizi tanıyacak fazla zamanı olmayacağından ötürü kısa yoldan sizin karakteriniz hakkında bilgi sahibi olmak için direkt sorular soracaktır. İşin pozisyonunu göz önünde bulundurarak vereceğiniz cevaplar sizin diğer adayların önüne geçmenizi sağlayabilir. Örneğin, kurumsal bir firmanın marka iletişimi pozisyonuna başvuruda bulunuyorsanız, sorumluluk almanın sizin için motivasyon kaynağı olduğunu söylemek görüşmenin akıbeti açısından olumlu sonuçlanacaktır.

Yine işin pozisyonuna bağlı olarak, şirket içerisinde gerçekleşmesi olası bir senaryoda ne yapacağınız sorulabilir.  Ya da direkt “What are your strenghts?”, “Güçlü yönleriniz nelerdir?” gibi sorular size yöneltilebilir

 “I consider myself to be a team-player. I like working with other people and I think that it’s easier to achieve something when everyone works together.”

“Kendimi bir takım oyuncusu olarak görüyorum. Başkalarıyla çalışmaktan hoşlanırım; İnsanlarla birlikte çalışıldığında bir şeyler başarmanın daha kolay olduğunu düşünüyorum.” diye cevaplayabilirsiniz.

 

Zayıf Yönleriniz Nelerdir?

İnsan kaynakları uzmanı, zayıf yönleriniz hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Zayıf yönünüzün olmadığını söylemeniz ya da sadece zayıf yönünüzü açıklama yapmadan söylemek uzmanın sizin hakkınızda yanlış izlenime kapılmasına yol açabilir. İşe alım uzmanları bu soruyu, zayıf yönlerinizi nasıl telafi ettiğinizi öğrenmek istediği için sorar.

What are your weaknesses?”

Mesela, “I used to like to work on one project to its completion before starting on another, but I’ve learned to work on many projects at the same time, and I think It allows me to be more creative and effective.”

“Çalıştığım proje dışında başka bir projeye başlamadan işimi bitirene kadar aynı proje üzerinde çalışmayı severdim, ama aynı anda birçok projede çalışmayı öğrendim ve bunu yapmamın daha yaratıcı ve etkili olmamı sağladığını düşünüyorum.” şeklinde cevap verebilirsiniz.

 

İngilizce yapılan iş mülakatlarında rahat bir şekilde kendinizi ifade edebilmek çok önemlidir. Konuşma Kulübü'nün 8 kişilik sınıflarında ilk dersten itibaren İngilizce konuşarak özgüven kazanırsınız. Böylece sınıfınızda sizinle aynı seviyede olan öğrenciler ile alanında uzman İngilizce öğretmenleri eşliğinde İngilizceyi hem konuşarak hem de dinleyerek her ders kendinizi geliştirebilirsiniz.