AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

İngilizce Düşünmek İçin Tavsiyeler

İngilizce Düşünmek İçin Tavsiyeler

Nasıl İngilizce Düşünülür?

İngilizce konuşurken deneyimlediğiniz duraklamaların ve yoğun kelime bilgisi ihtiyacının sebebini hiç düşündünüz mü? Konuşmayı hedeflediğiniz dildeki bir cümle, ağzınızdan çıkmadan önce aklınızda bir çeviri sürecine uğruyor ve böyle akıcı konuşmanızı ve bir sohbete rahat bir şekilde dahil olmanızı engelliyorsa yaşadığınız bu problemin oldukça yaygın olduğunu bilmelisiniz. İyi haber ise uygulayacağınız ve pratiğini yapacağınız birtakım egzersizlerle zihindeki bu çeviri sürecinden kurtulmak ve hedeflediğiniz dilde düşünmeden konuşmak mümkün.

Etrafınızdaki objeleri aklınızda İngilizceleriyle eşleştirin

Uygulaması minimum efor gerektiren bir egzersiz olup yapmanız gereken tek şey evinizde, iş yerinizde, marketteki objelere bakıp İngilizcelerini düzgün bir telaffuzla tekrar etmek ki bu sayede telaffuzunuzu geliştirmek adına da kendinize yatırım yapıyor olun. Bu aşamada bilmediğiniz ve her gün karşılaştığınız veya yeni girdiğiniz ortamlardaki objelerin anlamları için sözlük kullanabilir bu kelimelerin de telaffuzlarını öğrenebilirsiniz. Böylece zihniniz o obje ile İngilizcesi arasında ana dilinizin dışında bir eşleşme kuracak ve zamanla pratik bir şekilde bu kelimeleri konuşurken kullanabileceksiniz.

Basit cümlelerle düşünün

Kendinize bir cümle başlangıcı seçin. Cümleniz yaşadığınız şehir, kendiniz “I am ________”, erkek arkadaşınız “My boyfriend is______”, dün yediğiniz bir tabak yemek “The dish was __________” hakkında olabilir.

“Istanbul is _________”

Cümlenin devamını aklınıza gelen ve karmaşık olmayan yapılarla yapabildiğiniz kadar yeniden söyleyerek pratik yapın.

“Istanbul is crowded.”

“Istanbul is beautiful.”

“Istanbul is my hometown.”

“Istanbul is close to Tekirdağ.”

“Istanbul is a great place to live.”

“Istanbul is full of historical buildings.”

Aynı başlangıcı bir süre pratik ettikten sonra gözlerinizi tekrar etrafınıza çevirin ve çevrenizde gördükleriniz hakkında birer cümleyle pratiğinizi yapmaya başlayın.

“The couch is comfortable.”

“The table is tidy and clean.”

“These pillow are really soft.”

Tarif etmeyi başaramadığınız bir şeyle karşılaştığınızda artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz! Not alın ve sözlükten anlamını kontrol edin. Böylece bildiğiniz kelimeleri pratik ederken yenilerini öğrenmeye de devam edin.

İngilizce-İngilizce sözlük kullanın

İngilizce-İngilizce sözlük kullanırken bilmediğiniz bir kelimeyi İngilizce açıklamasından yola çıkarak öğreneceğiniz için aslında fark etmeden anadil faktörünü aradan çıkarırsınız ve bu şekilde öğrendiğiniz kelimelerle konuşurken aklınızdan cümleyi çevirmenize gerek bile kalmaz.

https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

Oxford Learners’ Dictionary içindeki kelimelerin anlamları basit ve yalın bir şekilde açıklandığı ve örneklendiği için bu yöntemle İngilizce öğrenmeye oldukça yardımcı. Cambridge, Merriam-Webster gibi diğer kaynakların da “Learners’ Dictionary” kısımlarından yararlanabilirsiniz.

Kendinizle İngilizce sohbet edin

Kendinizle konuşurken baskı ya da stres altında olmayacağınız için en rahat şekilde konuşma pratiğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çamaşırlarınızı makinaya atarken, yemek yaparken içinizde yapmanız gerekenleri kendinize anlatabilir o esnada yapıyor olduğunuz şeyleri sesli olarak açıklayabilirsiniz. Bu küçük sohbetlerin günlük olarak 2 dakika sürmesi bile yeterli olur. Başlangıçta aklınıza konuşacak bir şey gelmeyebilir ama stres yapmayın bu da tıpkı bir kas gibi zaman içinde güçlenecek ve daha uzun süre boyunca yorum yapabilmeye, sohbet edebilmeye başladığınızda ne kadar keyifli olduğunu fark edeceksiniz. Bu egzersizde önemli olan, düşünmeden konuşabilme refleksinizi güçlendirmek bu yüzden planlamadan, bilinç akışınızla konuşmaya gayret edin. 

Her gün yaptığınız bir şeyi, İngilizce yapın

Alışveriş listeniz? Yapılacaklar listeniz? Attığınız tarihler? Bunlar hayatınızın içinden ve İngilizce not tutarak yapabileceğiniz şeylerden yalnızca bazıları. Google aramalarınızı İngilizce yapabilir, haberleri NPR gibi uluslararası kaynaklardan okuyarak ya da dinleyerek takip edebilirsiniz.

Bir şey yapmayı İngilizce olarak öğrenin

Bir yemek yapmak, origami bir kuş yapmak veya bir şeyi çizmek gibi aktivitelerin aramasını İngilizce yapıp yalnızca İngilizce talimatlarını anlamaya çalışıp onlardan yola çıkarak öğrenin. Bu egzersiz anlamaya olan motivasyonunuzu artıracak ve anadili aradan çıkarmak adına oldukça faydalı olacak.

Gün içinde ne yaptığınızı İngilizce gözden geçirin

Bu egzersizin en iyi yanı her gün ve her yerde pratik edilebilecek olması! Karşınızda biri varmışçasına gününüzü anlatmak İngilizceyi düşünmeden konuşabilmek için yapılabilecek en etkili şeylerden biri.