AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

İngilizce Otel Rezervasyonu Yapmak ve İptal Etmek

İngilizce Otel Rezervasyonu Yapmak ve İptal Etmek

Dünyanın tamamında kabul gören ve iletişim dili olarak kabul edilen İngilizceyi, hayatınızın çeşitli alanlarında kullanıyorsunuz. Karşılıklı olarak iletişime geçmenin mümkün olmadığı yerlerde, diğer iletişim araçlarına yöneliyorsunuz. Örneğin, telefon ile arama yapıyorsunuz veya duruma göre mesaj ya da e-mail atıyorsunuz.

İletişimin en etkili yollarından biri olan yazılı iletişimde dikkat edilmesi gereken belirli noktalar var. Bu iletişim yöntemini sadece profesyonel hayatınızda değil, seyahat ederken ya da yurt dışından sipariş ettiğiniz ürünün akıbeti hakkında bilgi almak istediğinizde de kullanabilirsiniz.

İletişim kuracağınız kişiyi dikkate alarak üslubunuza mutlaka dikkat etmelisiniz. Karşı tarafın, yazdığınız mesajdan dolayı sizi kaba bulmasını istemezsiniz, yazdığınız mesajın veya mailin içeriğini mutlaka kontrol etmelisiniz.

İngilizce rezervasyon iptal maili nasıl yazılır? Otel rezervasyonu nasıl yapılır? Öğrenmek için aşağaki yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz!

 

Otel rezervasyonu nasıl yapılır?

Günümüzde seyahat ederken konaklama çeşidi olarak çok sayıda opsiyon var. Birçoğu bir sistem üzerinden herhangi bir iletişime gerek kalmadan çözülebilecek şekilde tasarlanmış durumda. Ancak  daha fazla detay öğrenmek isteyeceğiniz veya rica edeceğiniz durumlar olabilir.

Örneğin, otel rezervasyonu yaptınız, uçağınız check-in saatinden önce iniyor ve otele erken giriş yapmanızın mümkün olup olmayacağını sormak istiyorsunuz ya da otel rezervasyonunuzu iptal etmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki gibi bir yazıyla isteğinizi dile getirebilirsiniz.

 

Erken giriş yapmak istiyorsanız;

 

“Dear Sir / Madam,

My name is Sena Baykal  and my reservation number is 123456. I have a room reservation for today at 14:00. Due to my early arrival, I was wondering if I could check in earlier.

I’d like to know if it is possible and please let me know if you need any further information.

Many thanks.

With kind regards,

Sena Baykal”

 

“Sevgili Beyefendi / Hanımefendi

Ben Sena Baykal ve rezervasyon kodum da 123456. Bugün saat 14:00’te bir oda rezervasyonum var. Ancak, erken varış nedenimden ötürü daha önce giriş yapıp yapamayacağımı öğrenmek istiyorum.

Konuyla ilgili haber verirseniz çok sevinirim ve daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa lütfen bana haber verin.

Teşekkürler.

Saygılar,

Sena Baykal”

 

Rezervasyonunuzu iptal etmek istiyorsanız;

 

Dear Sir/Madam,

Adım Sena Baykal. I had made a reservation from your hotel for two people between 15 May and 19 May. However, I would like to cancel my reservation due to the epidemic around the world.

Thank you for your understanding.

With kind regards,

Sena Baykal

 

Sayın Beyefendi/ Hanımefendi,

Benim adım Sena Baykal. Otelinize 15 Mayıs-19 Mayıs tarihleri arasında iki kişilik otel rezervasyonu yapmıştım. Fakat tüm dünyada yaşanan salgın hastalık sebebiyle rezervasyonumu iptal etmek istiyorum.

Anlayışınız için teşekkür ederim.

Teşekkürler.

Saygılar,

Sena Baykal”

 

*Kırmızı renk ile yazılanlar örnek amaçlıdır. Mesajınızı yazarken değiştirmeyi unutmayınız.

 

Konuşma Kulübü’nün İngilizce konuşma odaklı derslerinde, güncel konulardan oluşan ve CEFR kriterlerini baz alan eğitim müfredatıyla 8 kişilik sınıflarda her ders İngilizce konuşursunuz. Böylece günlük hayatınızda İngilizce konuşmanız gereken durumlarda kendinizi çok rahat bir şekilde ifade edebilirsiniz. Ders dışı aktivitelerimizden biri olan Writing Club ile her ders İngilizce yazı yazma becerilerinizi kuvvetlendirebilirsiniz.