AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

İngilizce Sözlüğü Etkili Bir Şekilde Kullanmanın 8 Yolu

İngilizce Sözlüğü Etkili Bir Şekilde Kullanmanın 8 Yolu

Dil öğrenirken sık sık danıştığımız sözlükleri doğru ve etkili kullandığınızı düşünüyor musunuz? Yalnızca anlamı bilmek yeterli midir? Dil öğrenen kişilerin çoğunun yalnızca Türkçe karşılığına bakıp geçerken atladığı ayrıntıları hiç düşündünüz mü?

Evet, başlangıç olarak İngilizce – Türkçe ve Türkçe – İngilizce sözlüklere danışmamız daha olası; ancak kendimizi geliştirdikçe İngilizce sözlükleri kullanarak da sözcükleri daha etkili bir biçimde öğrenebilirsiniz. Gelin, birlikte bir sözlüğü kullanırken neleri göz önünde bulundurmamız gerektiğine bakalım:

 

1. Öncelikle kendi seviyenize uygun bir sözlük edinmeniz gerekiyor. Yeni başlayanlar için, orta düzey bilenler için, ileri düzey İngilizce için, vb. gibi birçok sözlük vardır. İşleri daha da kolaylaştırmak için görsel sözlükler ya da görsel içeren sözlüklere de yönelebilirsiniz.

 

2. Edindiğiniz sözlükte kullanılacak olan kısaltmaları ve diğer bilgileri öğrenin. Bununla ilgili olarak sözlükler bir bölüm ayırırlar ve orada hepsini belirtirler. Örnek olarak: adj. (adjective - sıfat)

 

3. Sözlükler alfabetik olduklarından ötürü, duyduğunuz ya da gördüğünüz bir sözcüğün ilk harfini bulmak için alfabetik sıraya göre gitmeniz gerekiyor. Belli başlı basılı sözlükler bu işi kolaylaştırmak için sayfaların yanlarına harfleri koyarlar, böylelikle öğrenmek istediğiniz sözcük hangi harfle başlıyorsa, o harfin olduğu bölüme kolaylıkla gidebilirsiniz.

 

4. Bir sözcüğün anlamını ve/veya okunuşunu bilip, yazılışını bilmedikten sonra yazılı ortamda karşınıza çıktığında ne olduğunu anlamayabilirsiniz. O yüzden öncelikle sözcüklerin yazılışını ve türlerine göre nasıl yazıldığını öğrenmelisiniz (örneğin, eylemlerin çekimleri ve adların çoğul biçimleri). Sözcük türlerini de sözcüğün yanında bulacaksınız. Sözcükler; noun (ad/isim), verb (eylem/fiil), adjective (ön ad/sıfat), adverb (belirteç/zarf) pronoun (adıl/zamir), preposition (ilgeç/edat), conjunction (bağlaç), ve interjection (ünlem) diye ayrılır. Buna ek olarak sözcüklerin stilini de göz önünde bulundurmak iyi olabilir; formal (resmi), dated (eskimiş), slang (argo) vb. gibi.

 

5. Okunuş, vurgu ve tonlama. Bir sözcüğün nasıl okunduğunu bilmek olmazsa olmaz. Sözlüğü açtığınızda, sözcüklerin yanında değişik simgeler görürsünüz. Bu simgeler, bir sözcüğün nasıl okunduğunu belirtir. Burada devreye IPA (the International Phonetic Alphabet – Uluslararası Ses Alfabesi) girmektedir; ancak ülkemizde pek öğretilmediğinden ve öğrencilerin ilgisinin olmamasından ötürü bunların nasıl okunduğunu bilemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda, Amerikan İngilizcesi için uyarlanan sözlüklerde kullanılan sistem daha kolay olabilir ya da Türkiye için uyarlanmış sözlüklerden de yardım alabilirsiniz. En kolay yöntem de internetten dinlemek olacaktır.

 

6. Tanımlar sözcüklerin ne anlama geldiğini bize anlatır. Sözcükler birden çok anlam taşıyabilir. Karşınıza çıkan ilk tanım, gerçek/temel anlam olarak geçer. Bir sözcüğün birden çok anlamı olabileceğinden ötürü, karşınıza çıkan sözcüğün hangi anlamda kullanıldığını anlamak için listelenen yan anlamları da okumanız gerekebilir.

 

7. Örnek kullanımlar. Sözcüklerin anlamına bakarken, bir cümle içinde kullanımını öğrenmek o sözcüğü öğrenmenize ve unutmamanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Sözcükleri de daha doğal bir biçimde kullanmayı öğrenirsiniz. Ayrıca sözcük tanımını anlamadığınız durumlarda da örnek cümle kurtarıcı olabilir.

 

8. Eş/yakın ve karşıt anlamlı sözcükler. Bir sözcüğü öğrenirken eş/yakın ve karşıt anlamlı sözcüklerini öğrenmek de bir taşla iki kuş vurmanıza yardımcı olur. Sözcük dağarcığınızı genişletmek adına izlenebilecek en etkili yollardan biridir. Sözcüğün tanımını anlamadığınız durumlarda da benzer ve karşıt anlamlı sözcüklerden bir ya da iki tanesini tanıyorsanız anlamanız daha da kolay olabilir.

 

Tüm bunları yaptıktan sonra bir sözcüğü öğrenme şansınız daha yüksek olacaktır. Yalnızca zorlandığınız durumlarda İngilizce – Türkçe sözlükten yardım almanızı öneririz. İngilizce sözlük kullanmaya alışmak, kendizi ve İngilizcenizi büyük ölçüde geliştirmenize yol açacaktır.

 

Konuşma Kulübü’nün İngilizce konuşma odaklı derslerinde, güncel konulardan oluşan ve CEFR kriterlerini baz alan eğitim müfredatıyla 8 kişilik sınıflarda her ders İngilizce konuşursunuz. Böylece günlük hayatınızda İngilizce konuşmanız gereken durumlarda kendinizi çok rahat bir şekilde ifade edebilirsiniz.