AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

İngilizcede "by" ve "until" Nasıl Kullanılır?

İngilizcede "by" ve "until" Nasıl Kullanılır?

İngilizcedeki “until” sözcüğünün “kadar, dek, değin” anlamlarına geldiğini duymuşsunuzdur; ancak birçok durumda olduğu gibi; İngilizce, Türkçe ile bu durumda da örtüşmemektedir. Belli başlı durumlarda “until” kullanmanız gerekliyken, bu her durumda geçerli değildir. Bu yüzden aynı anlama gelen “by” sözcüğünü kullanıyoruz.

By sözcüğü sadece “tarafından” veya “ile” anlamlarına gelmiyor.

Gelin şimdi sizlerle iki sözcüğün kullanımı arasındaki ince ayrıntıya bakalım.

“She waited here by/until midnight.”

Gece yarısına dek burada bekledi.

Bu örnekte ikisini de birlikte verdik; ancak yalnızca biri doğru. Peki, bunlardan hangisi doğru?

“Beklemek” eylemini bir kez mi yaparsınız, yoksa o an gelene dek sürekli mi yaparsınız? Bir işi, bir zamana kadar sürekli yapıyorsanız “until” kullanmanız gereklidir. Yukarıdaki örnekte de until kullanımı doğrudur.

Bir örnek daha:

“The restaurant is open until 1 a.m.”

Restoran saat gece 1’e kadar açık.

Burada da yine restoranın saat 1’e kadar sürekli açık olacağını söylüyoruz.

 

Aşağıdaki örnekte işler biraz değişecek:

Finish your homework by/until next weekend.

Ödevinizi önümüzdeki hafta sonuna kadar bitiriniz.

By” kullanımında da göz önünde bulundurmanız gereken şey, eylemin, bir zamandan önce bir kez yapılıp bitirileceğidir ve süreklilik yoktur. Sonuçta önümüzdeki hafta sonuna kadar ödevinizi sürekli ve aralıksız yapmayacaksınız, bir ara yapıp tamamlayacaksınız. Ayrıca bir işi sürekli bitiremezsiniz, bir kez bitirirsiniz.

Bir örnek daha verelim:

We will be back by 11 p.m.

Saat akşam 11’e kadar döneceğiz.

Burada da sürekli geri dönmek gibi bir durum yok, bir kez geri dönecekler.

 

Kullandığınız eylem, hangisini kullanacağınız konusunda size ipucu veriyor. İleride hangisini kullanacağınız konusunda ikilemde kalırsanız “Olay bir kez mi yaşanacak, yoksa o ana dek sürecek mi?” diye kendinize sorup yanıtı bulabilirsiniz.

 

İngilizce konuşma odaklı bir dil kursu olan Konuşma Kulübü’nde CEFR kriterlerine uygun  eğitim müfredatı ile İngilizceyi ilk dersten itibaren her ders konuşursunuz. Böylece İngilizce konuşurken öğrenmeniz gereken tüm ifadelere hâkim olursunuz. Türkiye’nin ilk ve tek 8 kişilik sınıflarında, her ders yeni bilgiler öğrenirsiniz ve İngilizceyi konuşarak öğrenme imkanı bulursunuz.Günlük hayatınızda da bu bilgileri özgüvenle kullanabilirsiniz kendinizi İngilizce olarak rahatlıkla ifade edebilirsiniz.