AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

İngilizcede “for” ve “to” Nasıl Kullanılır?

İngilizcede “for” ve “to” Nasıl Kullanılır?

İngilizcede "için" sözcüğünün karşılığının "for" olduğunu biliyor olabilirsiniz. Peki, her durumda “for” kullanmak doğru mudur? Bu yazımızda sizlerle hangi durumda "for", hangi durumda "to" kullanılması gerektiğini inceleyeceğiz.

"için" anlamında yalnızca "for" kullanıldığını sanıyor ya da biliyorsanız, aşağıdaki cümleyi büyük olasılıkla siz de şöyle yazardınız:

“She is eating less for lose weight.” 

Kilo vermek için daha az yemek yiyor.

 

Ancak yukarıdaki cümle yanlıştır. Kilo vermek bir amaçtır, değil mi? Burada, için derken "amacıyla" demek istiyoruz işin özünde. İçin yerine amacıyla dediğinizde anlam bozulmuyor gördüğünüz üzere. Öyleyse, amaç durumlarında for kullanamıyorsunuz ve onun yerine "to" kullanmanız gerekiyor.

Yukarıdaki cümleyi de “She is eating less TO lose weight.” diye düzeltmemiz gerek bu durumda.

Not: To yerine "in order to" ya da "so as to" da kullanabilirsiniz. Amaç bölümü olumsuz yapıda olacaksa ikisinden birini kullanmak doğrudur:

 

I walked on my tiptoes in order NOT to / so as NOT to wake anyone up.

Kimseyi uyandırmamak için parmak ucunda yürüdüm.

 

Peki bu "for" nerede kullanılır? İnternette izlediğiniz yabancı videoların sonunda “Thanks for watching!” dediklerini duymuşsunuzdur. Burada bir amaç var mı? Yok. İzlediğiniz için teşekkürler derken izlediğinizden ötürü/dolayı teşekkürler demek istiyorlar.

 

Eylem kullanmadan da for kullanabildiğimiz durumlar var. Örneğin:

I am going to work for the project.

Proje için işe gidiyorum.

 

Burada aslında bir amaç var. Eylem olmadan da amaçtan söz edilebiliyor bu tür durumlarda. For'dan sonra bir noun (ad) getirebiliyorsunuz.

Türkçede yukarıdaki üç durumda da için kullandığımız "için" İngilizcede hangisini kullanacağımız kafa karıştırıcı olabiliyor.

Son olarak for'un başka bir kullanımından söz edelim. Bir varlığın işlevinden ya da özelliğinden söz ederken to kullanılmaz, for kullanılır.

Örnek:

The PC is used for storing data. 

Bilgisayar, veri saklamak için kullanılır.

 

İngilizce konuşma odaklı bir dil kursu olan Konuşma Kulübü’nde CEFR kriterlerine uygun, güncel konulardan oluşan eğitim müfredatı ile İngilizceyi ilk dersten itibaren her ders konuşursunuz. Böylece İngilizce konuşurken öğrenmeniz gereken tüm ifadelere hâkim olursunuz. Türkiye’nin ilk ve tek 8 kişilik sınıflarında, her ders yeni bilgiler öğrenirsiniz ve İngilizceyi konuşarak öğrenme imkanı bulursunuz. Ders dışı aktivitelerimizden biri olan Grammar Club etkinliğimize katılabilir, gramerde eksik olduğunuz konuları tamamlayabilirsiniz.