AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

İngilizcede Sık Kullanılan 12 Kısaltmayı Öğrenin!

İngilizcede Sık Kullanılan 12 Kısaltmayı Öğrenin!

İngilizcede Sık Kullanılan 12 Kısaltmayı Öğrenin!

Arkadaşlarımız ile sohbet ederken ya da resmi olmayan bir ortamda konuşurken üslubumuz doğaldır. Bu tür ortamlarda rahat konuşuyoruz ve farkında olmadan bazı sözcükleri kısaltarak kullanıyoruz. Hatta bu kısaltmalar öyle doğal hale geldi ki şarkı dinlerken ya da dizi, film izlerken karşılaşabiliyoruz.

İngilizcede de, Türkçede olduğu gibi kısaltmalar oldukça sık kullanılıyor. Fakat, İngilizce ana dilimiz kadar hakim olduğumuz bir dil değil, bu yüzden kulağımıza yabancı gelen kelimelere daha çok dikkat ediyoruz. Bu kısaltmalara “contraction” deniyor ve resmi olmayan (informal) konuşmalarda kullanılıyor. Siz de İngilizcede sık kullanılan  kısaltmaları öğrenerek İngilizce konuşma esnasında anlatılanları kolayca anlayabilirsiniz. Bu kısaltmaları argo olarak ifade edemeyiz ancak resmi ortamlarda kullanmanın çok şık durmayacağını düşünüyoruz. 

Sizler için dizi, film izlerken ya da şarkı dinlerken sık duyabileceğiniz ve yabancı biriyle sohbet ederken akışı doğal hale getirebileceğiniz İngilizce sözcüklerin kısaltılmış hallerini listeledik.

 

1.Cos / ’cause: Because.

I went to bed late ‘cos I had to work.

 

2. Ain’t: am/is/are/have/has not.  (Bazen de, do/does/did not)

I ain’t (am not) listenin’ to ya (you).

 

3. Dunno: Don’t know.

- Where is she?

- Dunno.

 

4. Gonna: Going to.

The job ain’t gonna be easy.

 

5. Gotta: Have got to.

A man's gotta do what a man's gotta do.

 

6. Lemme: Let me.

Lemme explain!

 

7. Kinda/sorta: Kind of / sort of.

I sorta / kinda enjoyed the film.

 

8. Outta: Out of.

I’m outta here!

 

9. Wanna: Want to.

Wanna some coffee?

 

10. Whatcha: What are you / what have you / what do you / what you

Whatcha (what are you) looking at?

 

11. Shoulda: Should have.

You shoulda been there years ago.

 

12. ‘em: Them.

Tell ‘em I said no.

 

İngilizce konuşma odaklı bir dil kursu olan Konuşma Kulübü’nde CEFR kriterlerine uygun, güncel konulardan oluşan eğitim müfredatı ile İngilizceyi ilk dersten itibaren her ders konuşursunuz. Böylece İngilizce konuşurken öğrenmeniz gereken tüm ifadelere hâkim olursunuz. Türkiye’nin ilk ve tek 8 kişilik sınıflarında, her ders yeni bilgiler öğrenirsiniz ve İngilizceyi konuşarak öğrenme imkanı bulursunuz.