AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

İngilizcenizi Geliştirmenin 4 Yolu

İngilizcenizi Geliştirmenin 4 Yolu

İngilizce konuşmak ve anlamak neredeyse okur yazarlık kadar önem taşıyor. Ana dilinizi konuştuğunuz bir yerde yaşıyor olsanız bile çevrenize baktığınızda İngilizcenin yaşamınızın ne kadar içinde olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda, İngilizce bilmenin önemini kavrayıp adım atabilirsiniz ya da çoğu şeye yabancı kalabilirsiniz.

İngilizce hayatınızın bu kadar içindeyken, sadece Türkçe yazılmış haber kaynaklarını değil, İngilizce yazılan tüm yazıları okuyabilirsiniz, yabancı bir kişiyle yardım almadan konuşabilirsiniz ya da dünyayı tek başınıza gezebilirsiniz. Bunları gerçekleştirmek zor değil, İngilizcenizi geliştirerek tüm bunları tek başınıza yapabilirsiniz.

Sizler için kendi imkânlarınız ile İngilizcenizi geliştirmenin 4 yolunu sıraladık.

Keyifli okumalar! J

1. İngilizce şarkılar dinleyin

Şarkı dinlemek, en kolay ulaşabileceğiniz aktivitelerden biri olabilir, üstelik müzik dinlerken başka bir işle de ilgilenebilirsiniz; yürürken, hatta yemek yaparken bile dinleyebilirsiniz. İngilizceyi duymak, özümsemek, kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini duymak İngilizce öğrenme süreciniz için oldukça önemlidir. Şarkıların sözlerini okuyup tekrar şarkıyı dinlediğinizde hem bir dilin nasıl kullanıldığını öğreneceksiniz, hem de müzik eşliğinde duyduğunuz için daha kolay öğreneceksiniz.

2.Bol bol dizi izleyin

Muhtemelen şimdiye kadar binlerce kez bu öneriyi duymuşsunuzdur. İngilizce öğrenmenin en klasik ama eğlenceli yollarından biri olan dizi izlemek, iletişimin her halini görebileceğiniz en keyifli aktivitelerden biri. Oyuncuların, jest ve mimikleriyle konuşurken ne anlatmak istediğini İngilizce altyazı ile takip ederek kavrayabilirsiniz. Türkçe altyazılı izlemenin size bir faydasını olmayacağını öncelikli olarak belirtelim. Hem duyup hem de okuyarak İngilizce kelime bilgisini ve cümlelerin kuruluş şekillerini öğrenebilirsiniz.

 

3.Önünüze çıkan her şeyi okuyun ve not alın

Okumayı yeni söktüğünüz günler çok uzak gelebilir, ama heyecanınızı hatırlıyorsunuzdur. Önünüze çıkan her şeyi okumak istiyordunuz değil mi? Gazete, dergi, kitap, televizyonda izlediğiniz altyazılar yani neredeyse yazılı olan her şey. Aynı heyecanı İngilizceye karşı da duymalısınız. Özellikle birbirini takip eden yayınlar; gazete ve dergileri okumak hem yeni bilgiler öğrenmenizi hem de güncel haberleri öğrenmenizi sağlayacaktır. Önemli bulduğunuz haberleri ya da ilginizi çeken makalelerden ne anladığınızı İngilizce olarak not edebilirsiniz. Her seferinde daha uzun cümleler yazmaya gayret edin, geriye dönüp baktığınızda ne kadar ilerleme gösterdiğiniz sizi heyecanlandıracak!

 

4.İngilizce konuşun

İngilizce iletişim kurabilmek için olanak buldukça İngilizce konuşmaya gayret gösterin. Turistlerin ziyaret ettiği bir şehirde yaşıyorsanız onlara yol gösterin, önerilerde bulunun. Yerli biriyle sohbet ettikleri için onlar da keyif alacaklardır. Yaşadığınız şehirde turist yoksa sosyal medyayı kullanarak insanlarla iletişime geçebilirsiniz, merak ettiğiniz konular varsa sorabilirsiniz ya da günlük hayatınızdan bahsedebilirsiniz. İnternet sayesinde her şey bu kadar ulaşılabilirken, tüm imkânlarınızı kullanmanızı tavsiye ediyoruz!

 

Konuşma Kulübü, kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ilk ve tek 8 kişilik konuşma odaklı İngilizce sınıflarında eğitim vermeye başlayan bir İngilizce dil kursudur ve alanında uzman öğretmen kadrosuyla İngilizce konuşmayı özgüven problemi olmaktan çıkarmıştır. CEFR kriterlerini baz alan eğitim müfredatı ile eğitim veren Konuşma Kulübü, dünyanın önde gelen sertifikalandırma kuruluşlarından PeopleCert’ün dil kanadı olan LanguageCert ile yaptığı anlaşma sonucunda, öğrencilerine ilk kez uluslararası yeterlilik sınavı sunan Türkiye’deki ilk eğitim merkezi oldu. Bu sayede Konuşma Kulübü öğrencileri, Taksim Gümüşsuyu kampüsünde konuşma sınavına ücretsiz girebiliyorlar.