AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

İngilizcenizi Şarkı Dinleyerek Geliştirin

İngilizcenizi Şarkı Dinleyerek Geliştirin


Doğduğumuz andan itibaren müzik ile iç içe yaşıyoruz. Bebekliğimizde, annelerimizin söylediği ninniler ile başlayan müziğe olan aşinalığımız okula başladığımızda öğrendiğimiz şarkıları söylememiz ile devam ediyor ve yavaş yavaş müzik zevkimiz oluşuyor. Arabada, kahve içtiğimiz bir kafede ya da arkadaşımız ile oturduğumuz bir mekânda yerli ve yabancı şarkılar dinliyoruz. Yabancı şarkıların da büyük bir kısmının İngilizce olduğu da bir gerçek. Dinlediğimiz İngilizce şarkılara, sözlerinin ne anlama geldiğini anlamasak bile sesleri taklit ederek bazen de şarkı sözlerini ezberleyerek eşlik edebiliyoruz.

Peki siz İngilizce şarkı dinlemenin, İngilizcenize faydalı olacağını biliyor muydunuz? Sokakta yürürken ya da evde vakit geçirirken İngilizcenizi geliştirebilirsiniz!

Sizlere, müzik dinlemenin İngilizcenize ne gibi faydaları olacağını 4 maddede sıraladık. Yazıyı İngilizce şarkı eşliğinde okumanızı öneririz! 

Keyifli okumalar!

1. İngilizce şarkı dinlerken farklı kültürleri deneyimleyebilirsiniz

İngilizce şarkılar kendi bölgelerine ait pek çok referansta bulunur. Örneğin Ed Sheeran’ın “Galway Girl (Galway Kızı)” şarkısındaki “I meet her on Grafton street right outside of the bar. (Onunla Grafton sokağındaki barın dışında tanıştım.)” cümlesi bunlardan biridir. Grafton sokağının İrlanda’daki iki ana alışveriş caddelerinden biri olduğunu bu şarkı sayesinde öğrenebilirsiniz. Bunun gibi daha birçok bilgiyi şarkılardan öğrenebileceğinizi unutmayın. Çoğu şarkı, konuşulan dilin kültüründen, ait olduğu ülkeden izler taşır. İngilizce şarkılar dinleyerek birçok bilgi edinebilir ve nasıl ifade edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

2. İngilizce sokak dilini öğrenebilirsiniz

Şarkılarda, çoğunlukla gramer kitaplarında rastladığımız İngilizce yerine İngilizce sokak dilinin daha yoğun olduğunu fark edebilirsiniz. İngilizce şarkılar, tıpkı ana dilimizde dinlediğimiz şarkılar gibi günlük konuşma diline yakındır ve sokakta konuşulan İngilizceyi öğrenmemize olanak sağlar. Örneğin Bruno Mars’ın “The Lazy Song (Tembel Şarkısı)” içinde geçen “My old man (Benim eski adamım)” kalıbı “baba” kelimesinin yerine kullanılmıştır ve bu İngilizce günlük konuşma dilinde yaygın bir şekilde kullanılır. Bunun gibi birçok kullanım şeklini öğrenebilirsiniz. Bu da İngilizce şarkıları dinlerken daha rahat anlamanızı sağlayabilir.

3. İngilizce cümle yapılarını öğrenebilirsiniz

Şarkı dinlerken İngilizce cümle yapıları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece İngilizce konuşurken veya İngilizce konuşan birini dinlerken zamanla daha kolay konuşabilir ve anlayabilirsiniz. Şarkıları dinlerken, sözleri anlamaya çalışabilir, eşlik etmeye gayret gösterebilirsiniz. Anlamadığınız sözcüklerin ve yapıların olması çok normal bu yüzden motivasyonunuzu düşürmemelisiniz. Şarkı sözlerini internetten okuyabilir, bilmediğiniz İngilizce sözcüklerin anlamlarına bakabilirsiniz. Böylece her yeni şarkıda, yeni sözcükler ve yeni cümle yapıları öğrenebilirsiniz. 

4. Telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz

Birçok kişi şarkılara eşlik etmekten keyif alır. Şarkılara eşlik ederken sözcüklerin nasıl telaffuz edildiğini de öğrenebilirsiniz. Sevdiğiniz türde İngilizce şarkılara eşlik etmeye çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Sizin için çoğu kişinin bildiği şarkılardan 3 tane seçtik ve seviyelere göre kategorilendirdik. Siz de aşağıdaki örnekten yararlanarak seviyenize uygun şarkıları seçebilirsiniz.

Başlangıç seviyesi -  Queen – We Will Rock You

Orta Seviye - Michael Jackson – Thriller

İleri seviye - Katy Perry – Firework

Eğer İngilizcenizin iyi olduğunu düşünüyorsanız ve telaffuz ederken anlamada neredeyse zorluk yaşamıyorsanız sizlere rap türünde İngilizce şarkılar dinlemenizi tavsiye edebiliriz. Aşağıda, size önerdiğimiz şarkıyı dinleyebilirsiniz.

Eminem – Rap God

 

Konuşma Kulübü, kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ilk ve tek 8 kişilik konuşma odaklı İngilizce sınıflarında eğitim vermeye başlayan bir İngilizce dil kursudur ve alanında uzman öğretmen kadrosuyla İngilizce konuşmayı özgüven problemi olmaktan çıkarmıştır. CEFR kriterlerini baz alan eğitim müfredatı ile eğitim veren Konuşma Kulübü, dünyanın önde gelen sertifikalandırma kuruluşlarından PeopleCert’ün dil kanadı olan LanguageCert ile yaptığı anlaşma sonucunda, öğrencilerine ilk kez uluslararası yeterlilik sınavı sunan Türkiye’deki ilk eğitim merkezi oldu. Bu sayede Konuşma Kulübü öğrencileri, Taksim Gümüşsuyu kampüsünde konuşma sınavına ücretsiz girebiliyorlar.