AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

İş Hayatında Neden İngilizce Konuşmaya İhtiyacınız Var?

İş Hayatında Neden İngilizce Konuşmaya İhtiyacınız Var?

Teknolojinin son hızda gelişmesiyle birlikte insana, bir yere ya da bir amaca ulaşmak daha kolay hale geldi. Bugün, dünyanın bir ucunda olan olayları anında öğrenebiliyorsunuz. Gündemi, siyaseti, magazini kısacası her şeyi yakından takip edebiliyorsunuz. Binlerce kilometre uzaktaki biriyle anında bağlantı kurabiliyor, karşılıklı konuşabiliyorsunuz. 

Hızlı erişim, iletişimi kolaylaştırmasıyla birlikte profesyonel hayatı da etkiledi. Böylece uluslararası firmalarda çalışıyorsanız, ana dili Türkçe olmayan kişilerle iletişime geçerken evrensel dil olan İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmalısınız. İngilizce konuşmayı, sadece iş hayatınızda bazı görevleri tamamlamak için ihtiyacınız olan bir beceri olarak görmeyin. Aynı zamanda size yeni kapılar açabileceğini unutmayın.

Profesyonel iş hayatınızda İngilizce konuşmanın katkılarından bahsettiğimiz yazıyı aşağıda okuyabilirsiniz.

  • Uluslararası şirketlerde çalışma imkanınız olur.

Eğitim hayatınız boyunca hep daha ileriyi hedeflemiş olabilirsiniz. Profesyonel iş hayatınızda da kariyer basamaklarını özgürce çıkmak en büyük hakkınız. Uluslararası bir firmada çalışmak ve farklı disiplinleri tanımak hem kariyeriniz hem de kişisel gelişiminiz için oldukça önemlidir. İngilizcenizin uluslararası bir şirkette çalışmak için yetersiz olduğunu düşünüyorsanız bu engeli ortadan kaldırmak için İngilizce konuşmaya başlayın.

  • Kendinizi ifade ederken başkasına ihtiyaç duymazsınız.

Uluslararası bir proje üzerinde haftalarca kafa patlatmış olabilirsiniz ya da aylardır disiplinli çalışmanızı denetim için yurt dışından gelecek kişilere sunacak olabilirsiniz. Kendinizi ve yaptığınız işi, karşı tarafa aktarmak istemek en doğal hakkınız fakat bunun için akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanız gerekiyor. Eğer İngilizceniz bu konuda yetersiz ise başkalarından yardım istemek zorunda kalırsınız ve işinizi sizin kadar sahiplenecek birini bulmak emin olun ki kolay bir şey olmayacaktır. İngilizceyi iyi konuştuğunuz takdirde projenizi kendiniz sunabilir, alacağınız takdirleri birinci ağızdan duyma imkanı elde edebileceksiniz. 

  • Kariyeriniz için olmazsa olmazınızdır

İngilizce konuşmak, bir avantajdan ziyade zorunluluk haline geldi. Artık, İngilizcenin yanında başka bir yabancı dil bilmek sizi öne çıkarıyor. Uluslararası firmalarda olası İngilizce sunumlar ve toplantılardan alnınızın akıyla çıkabilmek için İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmalısınız. 

  • Yurt dışındaki iş seyahatlerini keyifli hale getirin

İş toplantıları her zaman önemlidir fakat yurt dışındaki iş toplantıları ana dilinizi konuşmadığınızdan dolayı ekstra stresli bir hal alır. Yurt dışında gerçekleşecek olan iş seyahatlerinizi akıcı İngilizceniz sayesinde başarıyla atlatabilirsiniz. Böylece kendinize ödül olarak, küçük bir şehir turuyla başarınızın tadını çıkarabilirsiniz. 

  • Network imkanlarını kaçırmayın

Kariyeriniz için kendinize yapacağınız en büyük yatırımlardan biri, çalıştığınız işte kendinizi geliştirmek olduğu kadar tanıdığınız insanlardır. Sizi, hedefinize ulaştıracak “kilit” kişilerle iletişim halinde olmak, kariyer basamaklarını daha hızlı çıkmanızı sağlayabilir. İş ortamında kendinizi tanıtmak, çalıştığınız pozisyon ile alakalı kişileri network ağınıza dahil etmek ve bağlantıda kalmak çok değerlidir. Örneğin; İstanbul’da düzenlenen bir fuarda tanıştığınız Almanya’daki büyük bir firmanın proje yöneticisiyle tanışmak belki de kariyerinize Almanya’da devam etme fırsatı sunacaktır. Unutmayın İngilizce, iş hayatında yeni kapılar açmanızı sağlayacak önemli kapılardan bir tanesidir. 

  • Dünyanın bir ucundaki meslektaşınızın neler yaptığından haberdar olun

İletişim çağında yaşadığımız, inkar edilemez bir gerçek. Bu sayede binlerce kilometre uzaklıktaki bir firmanın iş ilanları önümüze düşebiliyor. Kendinizi geliştirmek adına çalıştığınız pozisyonda hangi iş tanımlarının olduğunu araştırabilir, bu pozisyonda çalışanlara ulaşabilir ve sohbet edebilirsiniz. Emin olun, dünyada işlerin nasıl yürüdüğünü bilmek size farklı bir vizyon katacaktır. Karşılaştırma imkanı bulup daha eleştirel bakmanızı sağlayacaktır.