AnasayfaKurumsalBlogDuyurularİletişim

Kendinizden Bahseder Misiniz?

Kendinizden Bahseder Misiniz?

Yeni bir iş arayışındayken, mülakatlara gitmek kaçınılmaz oluyor. Her iş görüşmesinde, başvuru yaptığınız pozisyona bağlı olarak farklı mülakat teknikleriyle karşılaşabilirsiniz. İşe alım uzmanı, bazen ilk görüşmede İngilizce mülakat yapar, bazen de olumlu bulduğu adaylar ile ikinci görüşmede yapar. İşinizi şansa bırakmamakta fayda var, her an “ Let’s continue in English” cümlesiyle karşılaşabilirsiniz.

İstediğiniz firmada hayal ettiğiniz pozisyonda çalışmak istiyorsanız mülakatın her aşamasına hazırlıklı olmalısınız. Özellikle ana dilinizle yapmadığınız iş görüşmelerinde, mülakat tecrübelerinizden bağımsız olarak heyecanlanabilirsiniz ve söylemek istemediğiniz bilgiler verebilirsiniz.

İngilizce iş mülakatlarında sık sorulan soruları sizinle paylaşacağız.

 

  • Kendinizden Bahseder Misiniz?

İşe alım uzmanı öncelikle, kendinizden bahsetmenizi isteyecektir. Can you tell me about yourself?” (Kendinizden bahseder misiniz?)” diye sorabilir. Bu tip sorular İngilizce konuşmaya alışmanız açısından ısınma koşusu gibi olacaktır. İngilizce iş mülakatına hazırlıklı olabilirsiniz fakat İngilizce bildiğinizi fazla ayrıntı vererek göstermekten kaçınmalısınız.

İşe alım uzmanı, hobilerinizi veya seyahat etmekten hoşlandığınızı ilk aşamada öğrenmeyi tercih etmeyebilir. Bu yüzden profesyonel iş hayatınız hakkında bilgi vermek mülakatın akışı açısından önemlidir. Anlatacağınız her bilgi, işe alım uzmanının sizin hakkınızda bir ayrıntıyı fark etmesini ve diğer adayların önüne geçmenizi sağlayabilir.

Örneğin;

When you're talking about your academic past;

I graduated from departmant of Tourism Management in İstanbul University in 2016. I am working in sector of Fast-Moving Consumer Goods. I can say that seeing different departments improved my skills and abilities a lot.

When you're talking about your experience;

It was an important indicator in setting my own goals in my career. I am working as a key account executive in an multinational company and currently I’m focusing on my know how and dynamics of the market in the snacking industry every day.

When you're talking about your goals;

As a short-term goal, I might say that I can improve my experience level at the industry and work with different types of customers. Also as a long term goal, I can say that being a head of different sales channels and taking strategic responsibilities in the domestic and foreign markets would be great. 

 

Akademik geçmişinizden bahsederken;

2016 yılında İstanbul Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği bölümünden mezun oldum.  Şu an hızlı tüketim ürünleri sektöründe satış yapan biri olarak farklı alanları görmenin beni çok geliştirdiğini söyleyebilirim.

Deneyimlerinizden bahsederken;

Bu deneyim de kariyerimde kendi hedeflerimi belirlemede önemli bir etken oldu. Şu an uluslararası bir firmada zincir mağazalar satış yöneticisi olarak çalışıyorum ve atıştırmalık sektöründeki iç pazar dinamiklerine hakimiyetimi her geçen gün ilerletiyorum.

Hedeflerinizden bahsederken;

Kısa vadeli hedef olarak bu alanda olabildiğince kendimi geliştirmek ve farklı tipteki müşterilerle çalışmak diyebilirim. Uzun vadede ise farklı satış kanallarının yöneticisi olmak ve iç ve dış pazarda stratejik sorumluluklar almayı hedefliyorum.

 

İngilizce yapılan iş mülakatlarında rahat bir şekilde kendinizi ifade edebilmek çok önemlidir. Konuşma Kulübü'nün 8 kişilik sınıflarında ilk dersten itibaren İngilizce konuşarak özgüven kazanırsınız. Böylece sınıfınızda sizinle aynı seviyede olan öğrenciler ile alanında uzman İngilizce öğretmenleri eşliğinde İngilizceyi hem konuşarak hem de dinleyerek her ders kendinizi geliştirebilirsiniz.